header image
Start arrow Najczęstrze pytania

Jakie istnieją korzyści ze spania na łóżkach wodnych?


Główne korzyści wynikające z używania łóżka wodnego to przede wszystkim całkowite podparcie dla ciała, zredukowany nacisk ciała na powierzchnię materaca i relaksujące ciepło. Do kolejnych zalet należy prawdziwie higieniczna powierzchnia, która utrudnia rozwój roztoczy i znakomita trwałość produktu. Nawet z biegiem lat materac wodny nie odkształca się, a zatem komfort leżenia nie zmienia się. Poza tym spanie na wodzie polepsza nasze samopoczucie, dzięki czemu rozpoczynamy kolejny dzień po wypoczętej nocy z uśmiechem na twarzy.


Kto wymyślił łóżko wodne?


Już ponad 3000 lat temu Persowie drzemali na nagrzanych słońcem torbach na wodę, zrobionych z kozich skór. Natomiast pierwszy, większy postęp w tej dziedzinie dokonał się w 1851 roku, kiedy to brytyjski lekarz, dr William Hooper odkrył korzyści ze zredukowanego nacisku ciała na powierzchni materaca wodnego. Od razu rozpoczął stosowanie łóżek wodnych (własnej konstrukcji) przy leczeniu niektórych dolegliwości u swoich pacjentów. Pod koniec lat 60-tych Amerykanin Charles Hall udoskonalił ten produkt wykorzystując do tego celu nowoczesne materiały i techniki produkcji. William Hooper, Charles Hall i ich poprzednicy- wszyscy używali wody - najbardziej naturalnego składnika do wsparcia ludzkiego ciała. W tym stanie zredukowanego nacisku i w jakby "pół-zawieszeniu" nasze ciała mogą pełniej wypoczywać a my osiągamy głębszy i bardziej regenerujący sen.


Czy materace wodne zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia?


Nasz producent niemiecka firma Starlight otrzymała certyfikat Eko-Tex dla winylu, pokrowców, narzut i poduszek wodnych. Eko-Tex Standard 100 jest najważniejszym certyfikatem dla tekstyliów, nadawanym materiałom sprawdzonym pod kątem obecności substancji szkodliwych dla zdrowia (np. ftalanów). Produkty z tym znakiem są sprawdzane i certyfikowane przez znane, międzynarodowe instytuty.


Jak najlepiej dbać o łóżko wodne? Jak często należy zmieniać wodę?


Przy zakupie dostaniecie Państwo w komplecie środek antybakteryjny, który należy wlać do materaca przy pierwszym napełnieniu, żeby zapobiec rozwojowi bakterii i alg. Czynność tę należy powtarzać co pół roku, dzięki czemu nie będzie nigdy konieczności wymiany wody. Wodę należy wypuścić tylko w przypadku przeprowadzki lub chęci przestawienia łóżka. Poza tym otrzymają Państwo środek do czyszczenia winylu, którym należy przetrzeć powierzchnie materaca raz na pół roku, dzięki temu pozostanie Państwa materac zawsze sprężysty i elastyczny.


Czy istnieją różne typy materaców wodnych?


Jak najbardziej. Materace wodne różnią się zarówno powierzchnią jak i pojemnością. Pierwsze materace wodne były wykonane z gładkiej folii PCV, która zawierała tylko wodę. Te materace wodne nazywane były "nieustabilizowane" lub "wolno-przepływowe". W celu obniżenia ruchu wody stosowane są różne metody. Cylindry, wodoszczelne komory czy użyta fibra -umożliwiają tworzenie materacy w różnych poziomach stabilizacji. Jaki poziom stabilizacji wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od twoich osobistych upodobań. Bardzo ważne jest aby wybrany poziom nie wpływał na odczucie "spania na wodzie". Najbardziej popularne są materace ze stabilizującej fibry. Do produkcji nowoczesnych materacy wodnych coraz częściej używa się bardzo elastycznych tworzyw, co automatycznie podnosi komfort odpoczynku. Różnorodność typów oferowanych materacy stwarza możliwość wyboru takiego modelu, który odpowiadać będzie Państwu najbardziej.


Podobno łóżka rurkowe są łatwiejsze w montażu?


Przede wszystkim łóżka składające się z wielu rurek napełnianych wodą to nie są łóżka wodne. W żadnym razie nie zapewniają bowiem właściwości prawdziwych łóżek wodnych. Tylko łóżko jedno lub dwukomorowe (tzw. podwójne) idealnie dopasowuje się do Twojego ciała, rozkładając równomiernie punkty nacisku.


Czy można samemu zamontować łóżko wodne? Czy dostanę instrukcję montażu?


Wbrew pozorom do montażu łóżka wodnego nie potrzeba ekipy fachowców. Można je zainstalować z powodzeniem samemu. Kupując łóżko u nas, dostaniesz bardzo szczegółową instrukcję montażu z dużą ilością kolorowych pełnowymiarowych zdjęć ukazujących kolejne kroki a także bezpośredni nr telefonu do działu pomocy technicznej. Montaż Twojego łóżka zajmie od 1,5 do 2 godzin z czego najwięcej czasu trwa napełnianie materaca wodą (a to zależy również od poziomu ciśnienia wody w Twoim domu).


W jaką obudowę łóżka można wmontować materac?


Nowoczesne łóżko wodne typu "soft-side" może być wbudowane w każdą ramę. Poza tym nasze materace produkowane są we wszystkich możliwych wymiarach - również niestandardowych (na zamówienie). Dlatego w razie decyzji o zakupie materaca wodnego, nie ma potrzeby wymiany mebli sypialnianych. Dysponujemy systemami, dzięki którym materac wodny wmontujemy do każdego łóżka, nie zaburzając przy tym jego linii i otrzymując efekt jak przy materacach standardowych. Natomiast materace wodne typu "hard-side" wymagają drewnianej obudowy z bocznymi wzmocnieniami. Dlatego też w przypadku tego typu łóżek używa się specjalnie zaprojektowanych ram. Nasza firma sprzedaje TYLKO typ "soft-side".


Czy woda z łóżka w razie przebicia może wyciec?


Jest to mało prawdopodobne, ponieważ materace wodne wykonane są z elastycznego i wytrzymałego winylu, który nie jest łatwy do przebicia. Jeżeli nawet zostałby przebity np. twardą igłą, woda i tak nie wyleje się na podłogę tylko zostanie w materacu, który umieszczony jest w tzw. wannie ochronnej.


Czy można samemu naprawić powstałe przekłucie?


Oczywiście. Naprawa powstałej szczeliny jest bardzo łatwa. Ponieważ przekłucia pojawiają się zazwyczaj na górze materaca- tylko niewielka ilość wody może wyciec. Możesz załatać warstwę winylu bez konieczności opróżniania całego materaca. Do tego celu wystarczy zestaw naprawczy jaki otrzymasz w komplecie. Po naniesieniu łaty Twój materac będzie jak nowy, a dobrze załatana szczelina nie będzie ujemnie wpływać na trwałość Twojego materaca.


Czy skakanie na łóżko wodne spowoduje jego wygięcie lub odkształcenie?


Nie, w przeciwieństwie do tradycyjnych materacy- materac wodny nie straci swej jakości z powodu stałego czy też dodatkowego ciężaru. Podtrzymującym elementem w łóżku wodnym jest właśnie woda, a ona zawsze zachowuje swoje właściwości. Tak więc Twoje łóżko wodne podczas swej żywotności, zachowuje 100% swojego komfortu i elastyczności. Również w wyniku długotrwałej eksploatacji łóżka wodnego, stopniowe odkształcenie się materaca nie jest możliwe. Komfort leżenia jest tak samo dobry od pierwszego do ostatniego dnia użytkowania.


    

Czy materac wodny jest korzystny dla dziecka?


Oczywiście, że spanie na materacu wodnym wpływa korzystnie na zdrowie i rozwój dziecka. Na materacu wodnym, dziecko śpi tak jak w brzuchu matki. Łagodne i spokojne ruchy wody sprawiają, że dzieci śpią spokojnie. Materac wodny dokładnie dopasowuje się do ciała i pozwala na zdrowy i regenerujący sen. Badania wykazały, że u dzieci śpiących na materacach wodnych, szybciej wykształca się zmysł równowagi.

Szczególnie kiedy dzieci dorastają odpowiednie wsparcie dla ich pleców jest ogromnie ważne. Kiedy ich ciała się kształtują warto pomyśleć o tym wcześniej, gdyż późniejsze skorygowanie powstałych wad jest znacznie utrudnione. Dla dzieci dobry sen jest szczególnie ważny.


Czy istnieją medyczne korzyści posiadania łóżka wodnego?


Całe mnóstwo. Lecznicze korzyści płynące ze spania na łóżku wodnym znane były na długo jeszcze przed jego komercyjnym sukcesem. Odkryto bowiem, że taki stan "pół-wagi" odgrywa ważną rolę w profilaktyce i leczeniu odleżyn jaki przynosi ulgę ludziom poparzonym. Miękkie, równe wsparcie i ciepło łóżka wodnego jest szczególnie korzystne dla ludzi cierpiących z powodu artretyzmu, reumatyzmu, osteoporozy czy bólu pleców. Równie pomocne są dla ciężarnych kobiet, które z powodu zagrożenia ciąży muszą leżeć w łóżku. Ponieważ napełniony wodą materac nie pochłania brudu czy bakterii i jest łatwy do czyszczenia, stąd też jest bardzo efektywny w leczeniu alergii i astmy. Co najważniejsze jednak łatwiej i przyjemniej zasypia się w łóżku wodnym, a następstwem tego jest głębszy i bardziej efektywny sen. Więcej o zaletach zrdowotnych w zakładce ZDROWIE.


Czy spanie na łóżku wodnym wpływa korzystnie na moje plecy?


Jak najbardziej. Materac wodny dokładnie dopasowuje się do kształtu Twojego ciała, a ciepło materaca rozluźni Twoje mięśnie i stawy. Te cechy w połączeniu z silnie obniżonym naciskiem i komfortowym ciepłem dają Twoim plecom ogromną wygodę i prawdziwy odpoczynek.


Czy nie potrzebuję twardego materaca?


Najgorszą powierzchnia do spania jest miękkie, bezkształtne i wyginające się łóżko. To samo dotyczy również za twardych materacy, które z czasem odkształcają się pod naciskiem ciała. Kontakt z twardą powierzchnią zmusza twoje plecy do leżenia w nienaturalnej pozycji i powoduje duży nacisk ciała na powierzchnię materaca. Wskutek hydraulicznej zasady wyporności ciężar przy leżeniu w łóżku wodnym rozkłada się całkowicie równomiernie. Leży się rzeczywiście w łóżku a nie na łóżku. Dlatego właśnie materac wodny jest najlepszym sprzymierzeńcem Twojego snu. Materac wodny nie jest miękkim materacem, ale systemem dokładnie podtrzymującym spanie, który znacznie zmniejszy "rzucanie" się czy "przewracanie w nocy".


Czy będę się bardziej pocił w łóżku wodnym?


Nie. Podgrzewacz znajdujący się w łóżku wodnym umożliwia ci dostosowanie temperatury do Twoich indywidualnych upodobań. Zamawiając łóżko z podziałem na 2 komory, możemy ponadto ustawić osobną temperaturę dla każdej z nich. Większość użytkowników łóżek wodnych preferuje temperaturę pomiędzy 27 C a 30 C. W łóżku wodnym ciepło rozchodzi się od spodu, a nie kondensuje się w środku materaca wodnego jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego materaca.  


Jak działa podgrzewacz i czy jest on bezpieczny?


Podgrzewacz w łóżkach wodnych ma małą moc i regulowany termostat. Nowoczesna mata grzewcza umiejscowiona jest poniżej materaca i połączona jest z termostatem, który umiejscowiony jest pod materacem. Większość podgrzewaczy zostało przetestowanych przez wiele europejskich instytutów (YDE, TUy, KEMA, BENOR) i zapewniają bardzo wysoki standard bezpieczeństwa podczas pracy. Dodatkowo materac wodny i ogrzewanie są oddzielone od siebie folią bezpieczeństwa.


Jakie będą koszty ogrzewania?


Lóżko wodne typu "soft-side" posiada bardzo dobrze izolowany system (z powodu swych boków z gąbki)- okryty i zamknięty przez cokół. Zużycie prądu to ok. 300kWh na rok - czyli tyle co lodówka. Dokładna liczba jest jednak uzależniona od rozmiaru łóżka, temperatury pokoju itp.  


Czy mogę odłączyć podgrzewacz w lecie?


Jest to nie wskazane, dlatego ze nawet w lecie temperatura pokojowa nie jest wystarczająca dla wody w Twoim łóżku wodnym. Jeśli zmniejszysz temperaturę o kilka stopni łóżko będzie przyjemnie chłodne podczas upalnego lata - jednak 25 C -to najniższa, wskazana temperatura.  


Co stanie się jeśli wyłączą prąd?


Z powodu swej naturalnej izolacji i wyraźnie wysokiego ciepła wody, łóżko wodne stygnie bardzo powoli. Dlatego brak prądu przez nawet kilka godzin nie spowoduje wychłodzenia.


Czy łóżko wodne nie jest za ciężkie?


Przeciętne obciążenie podłoża przez łóżko wodne wynosi około 150 kg/m2. To obciążenie mieści się w obrębie DIN 1055, które jest wyznaczone statycznymi obliczeniami budynku. Dla lepszego zobrazowania, obciążenie jakie dają na m2 lodówka, regały lub fortepian jest znacznie większe od tego jakie daje łóżko wodne.  


Kto decyduje się na zakup łóżka wodnego?


Obecnie kiedy łóżka wodne cieszą się swoja opinia jako zdrowy i wygodny system spania, można znaleźć "wodnych śpiochów" w każdej grupie ludzi. Większość zwolenników przekonała się do korzyści wynikających ze spania na łóżka wodnego z własnego doświadczenia, inni obeznali się z łóżkiem wodnym za sprawą swojej rodziny, przyjaciół czy znajomych. Ale powód dlaczego lóżka wodne cieszą się tak dużą popularnością jest zawsze ten sam, to znaczy pewność dobrego i zdrowego snu. W Niemczech, Holandii i Belgii ponad 10 % społeczeństwa śpi w łóżkach wodnych. W krajach skandynawskich i w USA jest ich znacznie więcej.  


Jakie gwarancje daje Wasza firma na materace wodne?


Nasza wiedza i wieloletnie doświadczenie, w połączeniu z najnowocześniejszą technologią, stanowi podstawę w produkcji ekologicznych materaców wodnych o najwyższej jakości. W związku z tym Firma Aquanight daje 7 lat gwarancji na materac i system grzewczy.


| DEUTSCH DEUTSCH | POLSKI POLSKI |
Łóżka & Stelaże
Statystyka
odwiedzających: 650632
Aktualnie gościmy
Aktualnie jest 10 gości online
Nasze marki

KOL-POL

Kolpol Lighting

Salon dobrego snu

Sklep Kolpol Lighting